Zrównoważona wentylacja

Masz całkiem nowy dom? Najprawdopodobniej masz zrównoważoną wentylację. Zrównoważoną wentylację można rozpoznać po zaworach nawiewnych na suficie w salonie, sypialni i zaworach powrotnych w kuchni, łazience i toalecie. System zasysa świeże powietrze z zewnątrz i usuwa zanieczyszczone powietrze. Na tej stronie podajemy wskazówki, jak najlepiej wykorzystać zrównoważoną wentylację.

Zrównoważona wentylacja z odzyskiem ciepła: energooszczędna wentylacja

Ponieważ ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest równa, ten system wentylacji jest również znany jako wentylacja zrównoważona. Zwykle zawiera on również jednostkę odzysku ciepła (system odzysku ciepła). Urządzenie to ogrzewa zimne powietrze wchodzące ciepłem z powietrza wywiewanego, dzięki czemu zrównoważona wentylacja jest energooszczędnym sposobem wentylacji.

Zdrowe powietrze w domu dzięki zrównoważonej wentylacji

Zrównoważona wentylacja tworzy zdrowy klimat w pomieszczeniach. Ważne jest, aby prawidłowo korzystać z systemu i regularnie wymieniać filtry. Jeśli tego nie zrobisz, system będzie działał mniej wydajnie, a bakterie i pleśń mogą się rozwijać.

Zawory i oddzielne kanały powietrzne

Powietrze nawiewane i wywiewane przepływa przez oddzielne kanały powietrzne. Powietrze wentylacyjne jest wdmuchiwane do domu przez zawory w salonie i sypialniach. Zawory wywiewne w łazience, kuchni i toalecie odprowadzają powietrze. Za pomocą pokrętła sterującego, które zwykle ma 2 lub 3 ustawienia, można zmienić więcej lub mniej powietrza.

Wentylacja działa prawidłowo tylko wtedy, gdy powietrze może swobodnie przepływać przez dom. Wymaga to co najmniej 1,5 cm przestrzeni pod drzwiami w domu (między drzwiami a progiem lub podłogą) lub otworów wentylacyjnych między drzwiami lub ścianami.

Aby zrównoważona wentylacja działała prawidłowo, ważne jest, aby powietrze mogło swobodnie przepływać przez dom. Upewnij się, że pod drzwiami lub kratkami wentylacyjnymi w drzwiach działowych lub ściankach działowych jest co najmniej 1,5 cm wolnej przestrzeni.

Rodzaje zrównoważonej wentylacji

  • Centralna zrównoważona wentylacja: Jedna jednostka wentylacyjna kontroluje nawiew i powrót powietrza w całym domu. System ten jest szczególnie odpowiedni dla nowych budynków, ponieważ można go zainstalować podczas budowy. W istniejących domach wymagana jest gruntowna przebudowa w celu zainstalowania kanałów nawiewnych i wywiewnych we wszystkich pomieszczeniach.
  • Lokalna wentylacja zrównoważona, zwana również zdecentralizowaną wentylacją zrównoważoną: Jedno lub więcej pomieszczeń ma własną jednostkę wentylacyjną. Ta jednostka wentylacyjna znajduje się w ścianie zewnętrznej i ogrzewa zimne powietrze dostarczane za pomocą wymiennika ciepła lub grzejnika. W porównaniu z naturalną wentylacją za pomocą kratek, okien i szczelin, powietrze jest czystsze, a straty ciepła mniejsze.

Jak działa odzysk ciepła

Spośród wszystkich systemów wentylacji mechanicznej, zrównoważona wentylacja traci najmniej ciepła, ponieważ prawie zawsze napływające zimne powietrze jest ogrzewane przez wymiennik ciepła. Tak więc dzięki zrównoważonej wentylacji można dobrze wentylować bez większych strat energii.

System odzysku ciepła z (letnim) bypassem

Wszystkie nowoczesne systemy odzysku ciepła (zarówno centralne, jak i lokalne) posiadają bypass. Obejście zapewnia, że nawiewane powietrze nie jest podgrzewane latem. Jednostki dostępne na rynku od 2016 roku muszą być wyposażone w bypass. W starszych urządzeniach bypass nie zawsze jest obecny. Jego montaż jest możliwy, ale dość kosztowny.

Wskazówki dotyczące optymalnego wykorzystania zrównoważonej wentylacji

Zrównoważona wentylacja z odzyskiem ciepła to energooszczędny system. Dzięki sterowaniu zapotrzebowaniem i silnikowi prądu stałego system może być jeszcze bardziej ekonomiczny.

  • Użyj właściwego ustawienia dla optymalnej wentylacji i zdrowego powietrza w domu. Ustaw wentylację na najwyższe ustawienie podczas gotowania lub brania prysznica oraz gdy w domu przebywają większe grupy osób.
  • Nigdy nie wyłączaj wentylacji zrównoważonej. Niektóre wyjątki: Odłącz instalację podczas katastrofy w sąsiedztwie, podczas fajerwerków w Sylwestra lub podczas konserwacji.
  • Zapewnij odpowiednią konserwację instalacji. Wymieniaj filtry do rekuperatorów co najmniej raz na sześć miesięcy.
  1. Bardziej ekonomiczna wentylacja zrównoważona

Wentylacja kosztuje energię, ale zrównoważona wentylacja ogranicza straty energii do minimum. Jest jednak kilka rzeczy, które można zrobić, aby system był jeszcze bardziej ekonomiczny:

  • System wentylacji może być sterowany zapotrzebowaniem. Mierniki CO2 i wilgotności określają ilość potrzebnego świeżego powietrza i sprawiają, że system pracuje mocniej lub delikatniej. Nie wentylując więcej niż to konieczne, wentylacja sterowana zapotrzebowaniem oszczędza dużo energii. Zrównoważona wentylacja może być również sterowana na żądanie (a zatem bardziej ekonomiczna) za pomocą czujników mierzących CO2 i/lub wilgotność. W ten sposób wentylacja nie będzie mniejsza lub większa niż to konieczne, a system stanie się jeszcze bardziej ekonomiczny.
  • Czy Twój system ma wentylatory AC? Wymień je na wentylatory prądu stałego. Łącznie zużywają one około 260 kWh mniej energii elektrycznej rocznie, co pozwala zaoszczędzić 60 euro rocznie. Wymiana dwóch wentylatorów kosztuje około 400 euro (w tym VAT i koszty robocizny). Czasami na tabliczce znamionowej można sprawdzić, jakiego rodzaju są to wentylatory, AC oznacza prąd zmienny (często oznaczony 50 Hz lub 230 V i ~), DC oznacza prąd stały. Jeśli nie masz pewności, zadzwoń lub wyślij e-mail do producenta: na podstawie numeru typu może on określić rodzaj wentylatora.
  • Wymieniaj filtry na czas. Zanieczyszczone filtry powodują większy opór, więc system zużywa więcej energii.
  1. Właściwe ustawienie systemu wentylacji

Nieprawidłowa instalacja, niewystarczająca konserwacja lub niewłaściwe użytkowanie mogą powodować problemy zdrowotne. Upewnij się więc, że prawidłowo korzystasz z wentylacji balansowej.

Na przykład większość systemów wentylacyjnych ma 2 lub 3 ustawienia. Kiedy używać których ustawień?

  • Przy 2 ustawieniach: domyślnie ustaw wentylację zrównoważoną na 1 (gdy jesteś w domu lub poza nim, a także w nocy) oraz na 2 podczas gotowania i brania prysznica.
  • Przy 3 ustawieniach: ustaw wentylację zrównoważoną na 1, gdy nikogo nie ma w domu, na 2, gdy ludzie są w domu (w tym w nocy) i na 3 podczas gotowania i brania prysznica.
  • Ustaw przełącznik na najwyższe ustawienie, gdy w domu przebywa wiele osób, gdy wykonywane są prace domowe lub gdy w domu odbywa się pranie.

Czy masz przełącznik tylko w kuchni? W takim przypadku zaleca się zainstalowanie dodatkowego (bezprzewodowego) przełącznika w łazience, aby można było ustawić wentylator na najwyższe ustawienie z łazienki.

  1. Nigdy nie wyłączaj swojej instalacji, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, szczytów fajerwerków i konserwacji

Zrównoważona wentylacja zapewnia czyste powietrze w domu, dlatego należy ją wyłączać tylko podczas konserwacji lub w przypadku katastrofy w okolicy, a rząd zaleca (z ostrzeżeniem) zamknięcie okien i drzwi. Aby wyłączyć wentylację, należy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. Nie ma wtyczki? W takim razie przestaw przełącznik na grupie w szafce licznikowej.

  1. Konserwacja

Konserwacja przez eksperta

System wentylacyjny może działać optymalnie, jeśli co 2 lata będzie poddawany drobnym czynnościom konserwacyjnym. Rozsądnie jest również zlecać pełne czyszczenie i serwisowanie systemu wentylacji co najmniej raz na 5 lat. Nie tylko zmniejsza to zużycie systemu wentylacyjnego, ale także sprawia, że działa on wydajniej, a tym samym dłużej. Jeśli nie konserwujesz swojego systemu WTW, już po 2 latach Twój system będzie działał o 20-30% mniej efektywnie. Czy system wentylacyjny generuje hałas lub przeciągi? Jeśli tak, koniecznie skonsultuj się z ekspertem.

Konserwacja, którą można wykonać samodzielnie

  • Filtry należy wymieniać co najmniej raz na sześć miesięcy, aby zapewnić optymalne działanie zrównoważonego systemu wentylacji.
  • Od czasu do czasu wyczyść zawory czystą wodą z mydłem. Najlepiej jest to robić przez technika serwisu co 2 lata. Robisz to samodzielnie? W takim razie uważaj, aby przypadkowo nie zmienić zaworów lub ustawień. Czyść je jeden po drugim. Przed zdjęciem zaworu i uchwytu umieść na nich niewielki znak, aby wiedzieć, jak je z powrotem założyć.

Chcesz zamówić filtry do rekuperatorów? Sprzedajemy filtry do rekuperatorów różnych marek.

Zamów teraz