Wymiana filtry do rekuperatorów
Po zakupie nowych filtrów do rekuperatorów można z łatwością samodzielnie wymienić stare filtry. Nie wiesz, jak znaleźć odpowiednie filtry do swojego systemu odzysku ciepła? Sprawdź naszą stronę Oto jak znaleźć odpowiednie filtry. Czy Twoje filtry wymagają wymiany i czy zamawiałeś je u nas wcześniej? Na stronie Co zamówiłem ostatnim razem? możesz wpisać swój adres e-mail, a otrzymasz wiadomość zawierającą linki do produktów, które zamawiałeś ostatnio.
Jak wymienić filtry do rekuperatorów?
- Należy zapoznać się z instrukcją obsługi systemu odzysku ciepła.
- Odłącz wtyczkę zasilania, aby zapewnić bezpieczne działanie.
- Ostrożnie wyjmij stare filtry do rekuperatorów z systemu odzysku ciepła. Stare filtry można wyrzucić do odpadów resztkowych.
- Wyjmij czyste filtry z opakowania i wsuń je (wokół metalowej ramy i) do systemu odzysku ciepła.
- Włóż wtyczkę z powrotem do gniazdka ściennego. System odzysku ciepła uruchomi się ponownie i będzie gotowy do dostarczania czystego powietrza do domu.
Na naszej stronie Wymiana filtry do rekuperatorów: Do's & Don'ts, można przeczytać nasze przydatne wskazówki dotyczące wymiany filtrów do rekuperatorów.
Jak często należy wymieniać filtry do rekuperatorów?
Filtry do rekuperatorów lub filtry do odzysku ciepła mogą być używane przez około 3 do 6 miesięcy. Częstotliwość wymiany filtrów zależy od warunków panujących w domu i jego otoczeniu. Czy właśnie kupiłeś nowy dom? A może niedawno wyremontowałeś swój dom? W takim przypadku filtry mogą wymagać wymiany już po trzech miesiącach ze względu na pył budowlany i wilgoć nadal obecne w domu. Nie zalecamy mycia ani odkurzania filtrów. Zmienia to strukturę, może uwalniać kurz lub zasysać go do filtra. Nie wpływa to korzystnie na działanie filtrów do rekuperatorów i systemu odzysku ciepła ani na jakość powietrza w domu.
Jeśli filtry zostaną wymienione zbyt późno, wymiennik ciepła będzie zużywał więcej energii. Co więcej, klimat wewnątrz domu pogarsza się z powodu wzrostu pleśni, bakterii i kurzu. Regularna wymiana filtrów zapewnia optymalną pracę systemu i zdrowe powietrze w domu. Ponieważ rozumiemy, że jesteś zajęty i możesz zapomnieć, kiedy należy wymienić filtry, wyślemy Ci wiadomość e-mail sześć miesięcy po zakupie filtrów, aby przypomnieć Ci o terminowej wymianie filtrów.
Sprawdź
Można bardzo łatwo samodzielnie ocenić, czy filtry do systemu odzysku ciepła wymagają wymiany. Wyjmij filtry z systemu odzysku ciepła i zobacz, jak wyglądają:
- Jeśli filtry są ciemnoszare lub czarne, najwyższy czas na ich wymianę.
- Jeśli filtry są białe i mają miękką powierzchnię, można ich nadal używać.
Wymiana filtrów do rekuperatorów latem
System wymienników ciepła może pomóc komfortowo przetrwać gorące dni w lecie. Latem, gdy otwieramy okna i drzwi w celu przewietrzenia, do domu dostaje się ciepłe i zanieczyszczone powietrze z zewnątrz. Gdy okna i drzwi są zamknięte, aby zatrzymać ciepło, wymiennik ciepła oferuje rozwiązanie umożliwiające wentylację. Chcesz wiedzieć, jak to działa? Przeczytaj naszą stronę Rekuperatory w lecie.
Wyższe klasy filtrów
Standardowe filtry G3 zastąpione filtrami G4+F7
W niektórych systemach odzysku ciepła możliwe jest usunięcie kołków, po których przesuwają się filtry, dzięki czemu można zamontować filtry o wyższej klasie filtracji. Jak można to łatwo zrobić samodzielnie, można zobaczyć na naszym filmie.
Zestaw filtrów G3+F7 lub G4+F7
Zestawy z filtrem G3 lub G4 (niższa klasa filtra) i filtrem F7 (filtr drobnego pyłu) są dostępne do niektórych systemów odzysku ciepła. Filtr cząstek stałych może być stosowany do powietrza wlotowego, chroniąc przed drobnym pyłem i pyłkami z powietrza zewnętrznego. Klasa filtra jest wskazana na filtrach.
Po której stronie umieścić filtr powietrza wlotowego?
Filtr drobnego pyłu lub pyłków może być stosowany do powietrza wlotowego, chroniąc przed drobnym pyłem i pyłkami z powietrza zewnętrznego. Filtry F7 są również nazywane filtrami cząstek stałych lub filtrami pyłków. Klasa filtra jest wskazana na filtrach. Nie masz pewności, po której stronie instalacji należy umieścić filtr powietrza nawiewanego? Filtr powietrza nawiewanego można łatwo rozpoznać: spójrz na swoje stare filtry. Filtr, który jest najbardziej zanieczyszczony, to filtr powietrza nawiewanego. Często w filtrze widoczne są również małe muchy lub inne owady.
Dlaczego muszę wymieniać filtry do rekuperatorów?
Korzyści z terminowej wymiany filtrów do rekuperatorów
- Kurz, bakterie i pleśń są mniej rozpowszechnione w domu, a klimat wewnętrzny ulega poprawie.
- System odzysku ciepła zużywa mniej energii.
- Odzysk ciepła pozostaje optymalny.
- System odzysku ciepła działa dłużej.
- Mniej dolegliwości astmatycznych.
Znaczenie czystego powietrza w domu
Dostępnych jest coraz więcej informacji na temat wpływu pyłu zawieszonego. Badania wykazały, że gotowanie uwalnia wiele cząstek stałych. Często utrzymują się one przez długi czas, prowadząc ostatecznie do problemów zdrowotnych. Gdy system wentylacji nie działa prawidłowo, automatycznie oznacza to, że jesteś narażony na działanie tych szkodliwych substancji.
Jak znaleźć odpowiednie filtry?
Poniższy film pokazuje, jak szybko i łatwo znaleźć odpowiednie filtry do swojej instalacji.
Chcesz wymienić filtry do rekuperatorów? Zamów filtry szybko i zapewnij prawidłowe działanie systemu odzysku ciepła oraz czyste powietrze w swoim domu.